dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Haderslev får ny skolechef

HADERSLEV: Fra den 1. januar hedder skolechefen i Haderslev Kommune Line Dudal Lauridsen, oplyser kommunen. Hun har senest været leder af skoler og pædagogisk udvikling i Fredericia Kommune og ledelseskonsulent i Middelfart Kommune.

Line-image001 (1) - Med Line Dudal Lauridsen i spidsen får vi en skolechef med et stærkt blik for udvikling af skolerne og for det tværfaglige samarbejde. Hun har bred erfaring med ledelse og den kommunale verden, siger direktør for Børn og Kultur Charlotte Veilskov.

Line Dudal Lauridsen er uddannet folkeskolelærer, har en kandidat i Pædagogisk Psykologi og er undervejs med en master i offentlig ledelse. Hun bor i Vejle med sin familie. Hun afløser Rasmus Graff, der er blevet skolechef i Aarhus.

cwa

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/haderslev-faar-ny-skolechef

GDPR