dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Guldborgsund politianmelder digelag igen

GULDBORGSUND: Tilbage i august fik Guldborgsund Kommune medhold i, at et dige i kommunen gerne må bruges til cykelsti, og at 'cykling forbudt'-skilte dermed skulle pilles ned. Men det er ikke sket, og derfor vil kommunen igen anmelde Det Falsterske Digelag, der står bag skiltene, til politiet, skriver Folketidende.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/guldborgsund-politianmelder-digelag-igen

GDPR