
MIDTJYLLAND: En enorm mængde forurenet jord ved en produktionsgrund i Them påvirker både indeklimaet hos naboer og truer grundvandet et sted, hvor der indvindes drikkevand. Derfor går Region Midtjylland nu i gang med at bore 200 tons forurent jord op ved en af cykelproducenten Winthers produktionsbygninger i Them.
Den forurenede jord stammer ifølge regionen formentligt fra årene mellem 1963-1985, hvor Winther brugte trichlor i forbindelse med produktionen. Det har ifølge regionen efterladt 'en betydelig forurening på et mindre område på grunden'.
- Vi kan ikke være tjent med, at borgere kan få ødelagt indeklimaet i deres hus, og at grundvand trues i et område, hvor man lokalt har brug for at indvinde drikkevand, siger Jørgen Nørby (V), formand for Udvalget for Regional Udvikling.
Koster mindst 2 mio. kr.
Siden regionen i 2015 begyndte at undersøge området efter en misanke om forurening, har det kostet cirka 1,2 mio. kr. at undersøge området. Regionen forventer, at det vil koste i omegnen af 850.000 kr. at bore jorden op og efterfølgende deponere den forurende jord, hvilket vil føre den forventede regning op på lidt mere end 2 mio. kr.
- Det her er desværre et klassisk eksempel på en af de opgaver, der nu er regionens og altså samfundets ansvar, fordi virksomheder dengang handlede efter gældende regler og ikke kan påbydes at rydde op. Nu gør vi det, og jeg er glad for, at vi får grebet ind, så vi kan afværge yderligere skade, siger Jørgen Nørby.
I forbindelse med undersøgelserne af området blev det i 2016 opdaget, at der tæt ved produktionsgrunden var rester af forureningen i en boring, som tilhører Them Vandværk. Samtidig blev det også slået fast, at forureningen påvirkede indeklimaet hos en nabo til grunden.
Kan ikke fjerne al forurenet jord
Ifølge Morten Bondgaard fra regionens miljøafdeling er det dog ikke muligt - hverken økonomisk eller praktisk - at fjerne al forureningen fra grunden.
- Men vi kan fjerne nok til, at det ikke bliver en større trussel for naboers indeklima. Samtidig reducerer vi påvirkningen af grundvandet over tid, når vi fjerner et 'hot spot', siger Morten Bondgaard med henvisning til, at regionen har identificeret et 'hot spot' med koncentreret forurening ned til 6-7 meters dybde.
- Vi fjerner så meget som muligt af det, som vi kan fjerne, og som vi med sikkerhed ved er med til at påvirke grundvandet, og som siver ud i jorden under nabogrunde. Det gør vi med de kommende ugers boringer.
Ifølge Morten Bondgaard bliver arbejdet endnu mere kompliceret af de geologiske forhold og det faktum, at fabrikken stadig er i drift. I dag bliver entreprenørmaskiner løftet ind i området og i næste uge begynder arbejdet med at bore den forurenede jord op, oplyser regionen.
thb
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.