dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Fyret skoleleder tiltalt for at sexkrænke lærer

KORT NYT
15. FEB 2023 9.28

SORØ: En skoleleder, som for knap to år siden blev bortvist og politianmeldt, er nu tiltalt for blufærdighedskrænkelser over for en lærer på skolen, skriver sn.dk og TV2 Øst. Ifølge anklagen er det en skærpende omstændighed, at det skete overfor en underordnet. 

Den tidligere skoleleder er blandt andet tiltalt for at have fortalt læreren, at han var liderlig og fantaserede om hende nøgen, og for at have sagt "kys din chef" og foreslået, at de skulle have sex sammen på toilettet. Han nægter sig skyldig.

Ifølge sn.dk har anklagemyndigheden flere gange forsøgt at droppe sagen, fordi man ikke fandt, der var tilstrækkelige beviser, men efter en klage fra læreren har statsadvokaten mindst to gange pålagt politiet at fortsætte efterforskningen, og nu er det altså resulteret i en tiltale. 

ak

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fyret-skoleleder-tiltalt-for-at-sexkraenke-laerer

GDPR