
ESBJERG / FANØ: Natten til mandag udspillede der sig noget af et drama, da en 58-årig beruset mand satte alt ind på at komme til Fanø, og mandag aften var manden på spil igen, skriver JydskeVestkysten.
Manden ringede natten til mandag til politiet og erklærede sin utilfredshed med, at færgen ikke sejlede, men det kunne vagtcentralen ikke gøre noget ved, da klokken var tæt på 04 om natten. Ifølge avisen truede manden med, at han ville ’kapre Fanøfærgen og sænke den’. En trussel, som politiet ikke mente var reel. Manden tog efterfølgende ned til færgen, kravlede over hegnet og hoppede ombord. Politiet blev herefter kontaktet, og de fik anholdt manden. Han er nu sigtet for husfredskrænkelse ved ulovligt at trænge ind på færgen.
Men allerede mandag aften var han på spil igen. Denne gang truede han med at 'stjæle Fanøfærgen', da han ved 20-tiden ringede til politiet. Herefter satte han kursen mod Fanøfærgen, hvor han også var aggressiv og truende overfor personalet. Alligevel lykkedes det manden at komme ombord og med til Fanø. På Fanø blev den 58-årige dog anholdt og sigtet for spirituskørsel og fulgt med tilbage til Esbjerg.
mag
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.