LANGELAND / SYDDANMARK: Frivillige akuthjælpere fra Langelands Hjertestarterforening har fået nej fra Færdselsstyrelsen til at køre biler med blå blink, oplyser DR. Færdselsstyrelsen henviser i sit afslag til et høringssvar fra Fyns Politi, som skriver, at udrykningskørsel altid vil udgøre en potentiel fare især med urutinerede chauffører.
Der er 138 akuthjælpere på Langeland. For at blive akuthjælper skal man gennem et 12 timers førstehjælpskursus, som løbende skal genopfriskes.
- Vi havde netop fundet en løsning, hvor de kun bruger det blå blink i tilfælde af overhalinger af langsomtkørende køretøjer: mejetærskere, traktorer eller biler, der kører langsomt. Så det er jo ikke noget med, at de skal køre, hvad remmer og tøj kan holde, hele vejen igennem med det blå blink, siger formand for det præhospitale udvalg i Region Syddanmark Bente Gertz (S).
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.