Mange forsamlingshuse risikerer at dreje nøglen om, hvis der ikke kommer en hjælpende hånd fra regeringen, skriver Herning Folkeblad torsdag. Forsamlingshuse og medborgerhuse er ikke direkte en del af regeringens hjælpepakke. De kan søge om hjælp i puljen til mindre selvstændige, men det er kun et fåtal, som kan komme i betragtning.
- Det kan resultere i lukninger af mange forsamlingshuse. Det er de færreste steder, man har økonomisk buffer til at klare sig ret længe uden nogen former for indtægter, fortæller Anders Sørensen, formand for Landsforeningen Danske Forsamlingshuse
- Det er kun meget få, der kan leve op til de krav, så det er ved at blive kaotisk. Der må gøres noget nu. I mange byer er forsamlingshusene en livsnerve. Vi har et stort ønske om, at regeringen vil ændre på kravene eller lave en hjælpepakke til forsamlingshusene, lyder det fra formanden, der håber og tror på, at Christiansborg ser fornuft i at hjælpe.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.