Indtil nu har Thomas Bjerrum Rosenstand (V) været en af Carl Holsts (V) vigtigste støtter. Han har ad flere omgange udtrykt fuld tillid til den detroniserede forsvarsminister, men nu har piben fået en anden lyd: Thomas Bjerrum Rosenstand trækker sig som formand for Holsts valgkreds i Esbjerg, skriver Fyens Stiftstidende.
For ham har den afgørende forandring været regionens politianmeldelse, og glasset skvulpede for alvor over, da resten af kredsbestyrelsen i Esbjerg i sidste uge udtrykte opbakning til Carl Holst og en mulig genopstilling til Folketinget på kredsbestyrelsesmøde.
- Det her har ikke noget med politik at gøre. Det har simpelthen noget at gøre med vederhæftighed, pålidelighed og tillid. Man skal kunne være sikker på, at dem man stemmer på rent faktisk lader sig stemme på, fordi de vil hjælpe os alle sammen. Og det er ikke ligegyldigt, hvad du bliver meldt til politiet for. Der er altså forskel på, om man er kommet til at klippe hækken ind til naboen for lavt og så en sag, hvor man er blevet meldt til politiet af regionsrådet for misbrug af offentlige midler, siger Thomas Bjerrum Rosenstand. Carl Holsts chauffør under valgkampen, Jan Scou Jørgensen, bliver konstitueret formand.
dc
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.











