dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Cathrine Ertmann, Ritzau Scanpix

Foreninger kan tjene på at samle affald - kommuner er mellemled

Sponsorer fra erhvervslivet betaler, og kommunerne bestemmer indsamlingsområderne.

Projektet 'Ren Natur' er søsat af organisationen Hold Danmark Rent og foreløbigt 18 kommuner. Det går ud på, at foreninger og grupper kan indkassere et sponsoreret engangsbeløb på 3.000 kr., hvis de på én aftalt dag samler skrald på ruter, som er aftalt med kommunen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/foreninger-kan-tjene-p-at-samle-affald-kommuner-er-mellemled

GDPR