dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Forelskelse i medarbejder fører til opsigelse og ny museumsdirektør

HOLSTEBRO: I september besluttede nu tidligere direktør for Kulturhistoriske Museer i Holstebro, Kristoffer Jensen, samt museumsinspektør Kira Jørstad Klinkby, at fratæde deres stillinger. Årsagen er at de er blevet forelskede og nu danner par privat. Det skriver Holstebro Dagblad.

Nu har bestyrelsen fundet en afløser til posten som museumsdirektør. Valget er faldet på Hanne Thomsen, der kommer fra en stilling som museumsleder ved Give Museum.

Hun tiltræder den 1. januar på en to-årig kontrakt, hvor Kristoffer Jensen stopper. Ansættelsen af Hanne Thomsen har været atypisk, da man valgte ikke at slå stillingen op, men i stedet række ud efter hende direkte, skriver avisen.

lal

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/forelskelse-i-medarbejder-foerer-til-opsigelse-og-ny-museumsdirektoer

GDPR