Af Thomas Jensen
'Det er to forskellige verdener.' Således karakteriserer de to direktører de to forskellige kulturer, der hersker i det offentlige og private, når der skal sælges og købes ind.
De offentlige og private ledere blev tirsdag klogere på OP-samarbejde til OP-Dagen i Falconer Hotel på Frederiksberg, hvor der var en række ledere fra det offentlige og private, der fortalte om erfaringerne med OPP.
- Ofte ser vi det private erhvervsliv, som nogen der vil skabe hurtige resultater og penge. Mens det offentlige vægter kvalitet, pris og leveringssikkkerhed, sagde Søren Jakobsen.
Bag disse forældede fordomme, som er på retur, ser Søren Jakobsen vigtigheden af et godt samarbejde med det private for at skabe innovation og udvikling. Noget det private ofte er bedre til.
Fordommene kan Katia Knipschildt Østergaard nikke genkendende til.
- Vi ses som nogle, der vil tjene penge og skabe profit. For nogle er det helt amoralsk, sagde hun.
Søren Jakobsen tog tråden op.
- Vi er nødt til at skabe innovation i det offentlige. Det offentlige er under pres økonomisk og demografisk. Det er en brændende platform, sagde han.
Ifølge SKI-direktøren var der ikke fordele nok for mange offentlige indkøbere for at begynde et OP-samarbejde og partnerskab.
- Både SKI og Dansk Erhverv mener, det går for langsomt. Vi vil gerne noget mere. Der er for lidt fokus på de gode historier. Vi skal lære af de gode historier, sagde Katia Knipschildt Østergaard.
Kommunalreformen har rykket grænser
Kommunalreformen har skubbet til fordommene og sat gang i en anden tankegang i det offentlige. Der er stor forskel på før og efter reformen, mener SKI-direktøren.
Katia Knipschildt Østergaard har set flere eksempler på gode tiltag, der er druknet i det offentliges regler om udbud og lignende. Et eksempel hun tog frem var et nyt tilbud på et sygehus, hvor de indlagte kunne få sund mad for 20 kr. per person. Dette tiltag måtte stoppe, fordi madproduktionen skulle foregå på én bestemt måde efter reglerne.
- Jeg er klar over, at udbudsreglerne kan være bøvlede. Skulle vi opfinde reglerne på ny, ville vi sandsynligvis gøre det anderledes, men nu er rammebetingelserne og EU-reglerne, som de er. Vi skal fokusere på, hvad vi kan gøre. Og det er muligt at skabe resultater, sagde Søren Jakobsen.
Retsikkerhed, undgåelse af korruption osv. er forklaringen på nødvendigheden af regler. Det er begge direktører enige om.
- Jura er en ting, men hvem siger, at indkøberen altid er den bedste til at se muligheder? Vi skal udvikle en model, der gør, at sælger kan komme tidligere ind i processen, sagde Dansk Erhvervs direktør.
Det var Søren Jakobsen enig i. Det skete i et vist omfang allerede, mente han.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.