Det er forsikringsselskabet Trygvestas hovedaktionær Tryghedsgruppen og investeringsforeningen LD Invest, der har købet det private hjemmepleje-firma PBH, der i dag leverer hjemmepleje til 14 kommuner i Storkøbenhavn og Nordsjælland.
Det fortæller Dagbladet Børsen, der ser opkøbet som første skridt mod at skabe en gigantvirksomhed for det voksende marked for hjemmepleje. Der er i dag 10-15 private virksomheder på markedet, der sidste år omsatte for 36 millioner.
Markedet for hjemmepleje-service i Hovedstadsregionen vurderes at udgøre over 2 mia. kr., hvoraf kommunerne i dag selv håndterer omkring 90 pct. af arbejdet. Markedet vokser 4-6 pct. årligt, og LD Invest og Tryghedsgruppen vurderer, at en stigende del af det vil komme i udbud.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.