Utroværdige tal, usandfærdigt billede, lyder kritikken fra fagforeningen FOA efter at en undersøgelse af andelen af faglærte i daginstitutionerne tæller pædagogiske assistenter med som ufaglærte. FOA er enig i at der er for mange ufaglærte, men de pædagogiske assistenter er ikke iblandt dem, og derfor er det ikke fire ud af ti, men kun tre ud af ti, der mangler en uddannelse her, indvender FOA
FOA er fagforening for de pædagogiske assistenter, mens BUPL er pædagogernes fagforening og den som har bestilt og betalt undersøgelsen hos KORA.
- Det er uvederhæftigt at hævde, at de pædagogiske assistenter ikke har nogen uddannelse. Det er både forkert og lettere arrogant, siger en fortørnet sektorformand Mogens Bech Madsen fra FOA's pædagogiske sektor.
Pædagogiske assistenter er en faglært gruppe (erhvervsuddannelse), og det skævvrider billedet når KORA og BUPL opgør dem som ufaglærte pædagogmedhjælpere, lyder FOA's kritik.
- Jeg synes, at det er vigtigt, at vi diskuterer uddannelsesdækningen af det pædagogiske område, og jeg er enig med forskerne i, at vi skal have nedbragt antallet af ikke-uddannede. Men vi er altså nødt til at diskutere det på baggrund af fakta, siger Mogens Bech Madsen.
Han bemærker, at det faktisk går den rigtige vej med hensyn til andelen af uddannede medarbejdere i daginstitutioner. I 2010 var andelen af pædagoger 57 pct., andelen af pædagogiske assistenter 5 pct. og andelen af ufaglærte 38 pct.. I 2016 var andelen af pædagoger steget til 62 pct., andelen af pædagogiske assistenter steget til 8 pct., og andelen af ufaglærte faldet til 30 pct., viser løntallene ifølge FOA.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.