dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Flest topchefer imødeser ringere service

I ni ud af ti kommuner forventer kommunaldirektørerne, at kravet om nulvækst også får konsekvenser i 2012
KORT NYT
31. MAJ 2011 10.33

Kun i hver tiende kommune får regeringens krav om nulvækst ingen konsekvenser i 2012. I de øvrige er der udsigt til negative konsekvenser som fx personalereduktioner. Det viser en ny undersøgelse fra FTF blandt landets kommunaldirektører.

Der er i forvejen blevet nedlagt 14.000 fuldtidsstillinger i kommunerne på et år, viser en opgørelse, som KL har lavet. Og i mere end hver tredje kommune er der flere stillingsnedlæggelser i vente, viser rundspørgen.

42 pct. af kommunerne i undersøgelsen svarer, at de forventer at reducere i personale, og 4 pct. forventer ansættelsesstop.

Desuden svarer 40 pct., at de forventer besparelser på udvalgte områder, 25 pct. forventer besparelser på alle områder, mens 60 pct. forventer strammere økonomistyring i 2012.

Kun hver fjerde kommune forventer, at nulvæksten ikke vil betyde serviceforringelser for borgerne i 2012, mens over halvdelen forventer dårligere service til borgerne.

ka

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/flest-topchefer-imoedeser-ringere-service

GDPR