dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Flest flygtninge i arbejde på Bornholm

Der er markant forskel på, hvor stor en andel af flygtninge, der kommer i arbejde i de forskellige kommuner. Bornholm ligger i top, hvor halvdelen er i arbejde
4. DEC 2017 13.58

Flygtninge i alderen 16-64 år bosat i Bornholms Kommune havde med knap 50 pct. den højeste andel af personer i lønmodtagerbeskæftigelse i tredje kvartal 2017. I bunden finder vi til gengæld Guldborgsund Kommune, hvor kun 14 pct. af flygtningene er i arbejde. Det viser en ny opgørelse fra Danmarks Statistik.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/flest-flygtninge-i-arbejde-p-bornholm

GDPR