
KERTEMINDE: Begrundelsen er, at økonomiudvalget har mistet tilliden til Ronald Stelmer som kommunaldirektør, fremgår det af en pressemeddelelse.
Ronald Stelmer vil nu få forelagt økonomiudvalgets begrundelse for, hvorfor udvalget har besluttet at indlede afskedigelsessagen. Kommunaldirektøren og hans faglige organisation får lejlighed til at udtale sig, inden byrådet i oktober måned beslutter, om Ronald Stelmer skal afskediges eller ej.
Økonomiudvalget har fritaget kommunaldirektøren for tjeneste, indtil byrådet har behandlet sagen.
Meddelelsen er underskrevet af borgmester Sonja Rasmussen (UP).
ka
Foto: http://www.flickr.com/photos/9382228@N08/4800785580/in/set-72157624393397523/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.