

KØBENHAVN: Der var ikke tale om en smædekampagne i mediernes fokus på Anna Mee Allerslevs personsager. Det mener et flertal i en rundspørge, kommunen.dk har foretaget blandt landets byrådsmedlemmer.
57 pct. af respondenterne svarede her nej til, at medierne drev hetz mod den nu afgåede beskæftigelses- og integrationsborgmester.
Landets 2.391 byrådsmedlemmer blev spurgt: 'Synes du, at medierne har drevet hetz mod Anna Mee Allerslev?'
759 svarede, heraf sagde 239 ja (31,5 pct.), 434 svarede nej (57 pct.) og 86 svarede ved ikke (11 pct.).
Tallet overrasker kommunalforsker Roger Buch, der normalt ser politikere og journalisters forhold til hinanden som anstrengt.
- Det overrasker mig, at politikerne ikke er mere skeptiske over for journalisternes håndtering af de her sager. De to faggrupper har det ofte med at skælde ud på hinanden, hvis de mener, den anden opfører sig forkert, siger Roger Buch, forskningschef ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.
Roger Buch tror, at den manglende forargelse skyldes, at politikerne har en god forståelse for mediernes arbejdsmåder. Men det kan også spille en rolle, at Anna Mee Allerslevs sager kan have konsekvenser for vælgernes opfattelse af byrådsmedlemmerne:
- Politikerne er trætte af denne type af historier. Det kaster et dårligt lys over alle landets kommunalpolitikere. Om så man bor i København eller Thisted, så kommer der nu spidse bemærkninger fra folk, du møder på gaden eller i Brugsen: ‘Har du også lånt et lokale, hva?’ Det er nok en grund til, at der ikke er så meget sympati med Anna Mee Allerslev, siger Roger Buch, til kommunen.dk.
Læs hele historien på kommunen.dk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.