
Ankestyrelsens bilstatistik 2010 over antallet af afgørelser om støtte til køb af bil efter servicelovens § 114 viser ifølge Ankstyrelsen, at:
• I 2010 var der i alt 3.276 ansøgninger om støtte til køb af bil
• Det var 144 flere ansøgninger end i 2009.
• Fra 2009 til 2010 er antallet af ansøgere, der får afslag, steget fra 36 pct. til 40 pct. af alle nye ansøgere.
Store forskelle mellem de enkelte kommuner og nævn
Siden 2006 er der sket et fald i den gennemsnitlige sagsbehandlingstid, men der er stor forskel i sagsbehandlingstiden i de enkelte kommuner og nævn. Fx er den gennemsnitlige sagsbehandlingstid i Region Midtjylland cirka dobbelt så lang, som i Region Hovedstaden.
Der er samtidig stor forskel i antallet af bevillinger og afslag mellem de enkelte kommuner set i forhold til antallet af indbyggere. Nogle kommuner har både mange bevillinger og mange afslag, mens andre har både få bevillinger og få afslag.
I de sager, hvor borgeren klager over kommunens afgørelse om støtte til en handicapbil, fører klagen sjældent til en ændret afgørelse. Af de sager, der indgår i undersøgelsen, er det 98 pct. af alle sager, hvor nævnene fastholder kommunens afgørelse.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.