
Når der er flere børn på stuen, er sygefraværet højere blandt pædagoger og pædagogmedhjælpere. Det viser en ny undersøgelse fra AKF.
Hvis hver voksen i vuggestuen får ét barn mere at passe, vokser det korte sygefravær med 16 timer om året pr. medarbejder. Det svarer til en stigning på 30 pct. i det korte sygefravær.
Pædagogerne risikerer også lettere at blive langtidssyge, når der er mange børn pr. voksen i institutionen. Hvis hver voksen får ét barn mere at passe i børnehaven, vokser risikoen for at blive langtidssygemeldt fra 10 til 14 pct.
- Antallet af børn i forhold til de voksne i daginstitutionerne er forskelligt fra kommune til kommune. Dermed er arbejdspresset for pædagogerne også forskelligt afhængigt af, hvilken kommune de er ansat i. Og det kan aflæses i statistikken over sygefravær.
Forlader oftere jobbet
Undersøgelsen viser også, at pædagoger og medhjælpere oftere skifter job i kommuner, hvor der er mange børn pr. voksen i institutionerne. De vælger enten at få et nyt job i en anden institution, en anden kommune eller helt at forlade sektoren. Mange børn på stuen får generelt ikke pædagogerne til at vælge at gå på efterløn. Men for de pædagoger, der har et svagt helbred, kan det dog være med til at påvirke beslutningen om at gå på efterløn.
- Undersøgelsen her viser, at mange børn pr. ansat er forbundet med både højere sygefravær, problemer med at fastholde personale og en lidt højere tilgang til efterløn. Det kan blive dyrt, fordi både sygefravær og rekruttering og oplæring af nye medarbejdere kræver ressourcer. Den viden er relevant for de kommunale arbejdsgivere, som mange steder står over for omstruktureringer og besparelser i de kommende år.
Undersøgelsen er baseret på data fra Danmarks Statistik for perioden 1996-2006. Den omfatter pædagoger og pædagogmedhjælpere i vuggestuer og børnehaver. Undersøgelsen ser på sammenhængen mellem højere normeringer, sygefravær, jobskifte og tilbagetrækning. Andre faktorer, som fx kvalitet i ledelsen, efteruddannelse, psykisk arbejdsmiljø og fysiske rammer tager undersøgelsen ikke direkte højde for.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.