Mens danske politikere og embedsmænd arbejder for at opdatere lovgivningen og lægge en strategi for, hvordan Danmark skal favne nye deleøkonomiske muligheder, har Finland fundet en måde at udnytte digitaliseringen på området.
Ifølge den finske transportminister, Anne Berner, udgør personbefordring den næststørste udgift for husholdningerne, og en forældet taxilovgivning har gjort, at de finske forbrugere længe har været foran lovgivningen ved blandt andet at efterspørge bedre service og delekørsel. Derfor vil hun nu reformere det finske transportsystem, så det passer bedre til den digitale verden, vi lever i i dag. Under navnet the Transport Code, vil hun sikre, at nye forretningsmodeller inden for transport, får det lettere, når de skal etableres på markedet. Samtidigt skal den nye reform passe bedre til borgernes transportbehov.
Som en del af reformpakken vil den finske regering gøre det lettere for digitale virksomheder at komme ind på transportmarkedet. Blandt andet indebærer det digitale billetter og betalingssystemer samt lette adgang til information.
– The Transport Code skal udvikle transportsystemet til en reel servicepakke. Vi vil med reformen sikre, at virksomheder og borgere får adgang til transportløsninger af høj kvalitet. Det kan ikke passe, at vi fortsat skal have specifikke provisioner for hver enkelt transportmodel. I stedet skal vi fokusere på, hvad brugerne har behov for, siger transportminister Anne Berner.
Virksomhedsbestemte licencer
En af de helt store punkter i reformen er, at kravene til taxabranchen slækkes. Skal man køre taxi, skal man stadig have en licent, men det er op til firmaerne bag taxachauffren at udstede licensen – og licensen behøver ikke have en specifik licens til hverken bil eller chauffør.
– Kravene til chaufføren slækkes, men det kommer ikke til at gå ud over passagerernes sikkerhed, skriver den finske regering i en pressemeddelse.
Det falder i god jord i den danske brancheforening IT-Branchen:
– Fageksperterne er enige om, at den danske lovgivning på transportområdet er forældet. Forbrugernes efterspørgsel har simpelthen overhalet reguleringen. Der er derfor brug for en opdateret lovgivning, der får skabt mere konkurrence på lige vilkår i markedet, og som giver mulighed for at nye forretningsmodeller, servicetilbud og teknologier kan tages i brug, siger Bjørn Borre, Sekretariatschef i IT-Branchen.
Uber bliver lovligt
Samtidigt vil Finland er, at man vil gå bort fra kravet om et fysisk taxameter, så længe prisstrukturen er transparent for forbrugeren, og prisfastsættelsen følger visse fastlagte principper.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.













