
FAVRSKOV / MIDTJYLLAND: De midtjyske kommuner forholder sig for tiden i en regional høring til det nye billetsystem, Rejsekortet.
Og modsat flere kommuner er Favrskov på vej til at sige ja - hvis ellers de budgetterede udgifter kan forhandles nedad med Midttrafik, oplyser Midtjylands Avis.
- Vi kan se en række uheldige ting med Rejsekortet, men grundlæggende er det en god idé at indføre fælles kort for hele landet og for både bus og tog. Og vi skal alligevel indføre nyt billetsystem inden for nogle år, siger teknik- og miljøudvalgsformand Charlotte Gren (K).
Bl.a. Randers, Aarhus og Odder er imod Rejsekortet med den nuværende pris.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.