HOLBÆK: Borgere i Holbæk, der står foran at skulle på ferie, kan få hjælp på det lokale bibliotek. Her kan man bestille en såkaldt feriepose, og så sørger bibliotekets ansatte for at lave en pose med bøger og musik, der har relevans for det feriemål, man skal til. Det fortæller TV2 Øst.
- Vi skal give vores brugere noget med, som de ikke havde drømt om, at de var interesserede i, siger Birgitte Winzentsen, der er bibliotekar på Holbæk Bibliotek.
Ferieposen kan indeholde, guidebøger, skønlitteratur og musik. Sidste år lavede bibioteket 100 ferieposer efter bestilling, og i år er det allerede blevet til 65.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.