dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Få private topchefer i nye kommunalbestyrelser

I alt har otte administrerende direktører og 41 med titel af direktør fundet vej ind i de nye kommunalbestyrelser efter KV17
15. JAN 2018 10.05

Man skal lede længe efter en privat topchef blandt de 2.432 nyvalgte kommunalbestyrelsesmedlemmer. I alt har otte administrerende direktører og 41 med titel af direktør fundet vej ind i de nye kommunalbestyrelser. Det svarer til, at 1 ud af 50 byrådsmedlemmer har erfaring med et toplederjob i det private, viser en gennemgang af lokalpolitikernes baggrund, som analysefirmaet Kaas & Mulvad har foretaget for Dansk Industris erhvervsmedie DI Business.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/f-private-topchefer-i-nye-kommunalbestyrelser

GDPR