TØNDER: Folketinget har bevilget otte millioner kroner til Børns Vilkår, så organisationen kan støtte børn og unge i erstatningssager mod offentlige instanser. En af dem rejses på vegne af Tønderpigen. Hun blev, fra hun var tre, til hun var elleve år, misbrugt af sin far og til sidst også lejet ud til sex med fremmede mænd. Nu vil hun have erstatning for, at den daværende Løgumkloster Kommune og Tønder Kommune på trods af mange alarmsignaler overså overgrebene. Det skriver Politiken.
Pigen, der i dag er 19 år, anklager myndighederne for at have svigtet hende groft som lille ved ikke at undersøge forholdene nøjere, selv om der blev afleveret mange underretninger fra offentligt ansatte og andre borgere om hende og lillesøsterens manglende trivsel og om bizar seksuel aktivitet i hjemmet.
Børne- og ungechef i Tønder Kommune Viggo Christensen kalder det 'fuldstændig fair', at pigen ønsker at afprøve sagen ved domstolene.
Imens er en anden børnesag på vej til domstolene. Esbjerg Kommune har fået en stævning om at betale 50.000 kroner til hver af tre piger, der var ofre i en misbrugssag, hvor en mand er dømt for voldtægter, trusler og groft seksuelt misbrug.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.