ÆRØ: Som det er sædvanen blev også dette års budgetaftale enstemmig med alle 15 kommunalbestyrelsesmedlemmers underskrift på det færdige papir. Det blev handlet af på en prioriteringsdebat, hvor opgaven stort ser kun var at finde tilstrækkeligt med besparelser.
Til den ende var man hjulpet på vej af sig selv, eller rettere den tidligere valgperiodes kommunalbestyrelse, fremgår det af aftaleteksten. Den daværende kommunalbestyrelse "havde allerede i budget 2022 udvist rettidig omhu ved at iværksætte et effektiviseringsprogram for at sikre en stabil økonomi i balance", men desværre var det ikke helt nok.
Derfor blev det til yderligere besparelser for 8 mio. kr. i 2023, 12 mio. kr. i 2024, 19 mio. kr. i 2025 og 20 mio. kr. i 2026. Omkring tre af hvert års millioner blev fundet under prioriteringsdebatten. Fordelingen af besparelser mellem udvalgene er fastlagt for 2023 men udestår for overslagsårene. Fire af de sparede millioner i 2023 er videreadresseret til et forventet energitillæg på færgedriften.
Partierne bag budgetaftalen er Socialdemokratiet, Ærø Plus, De Konservative, Venstre, Dansk Folkeparti, Ærø i Centrum, SF og Danmarksdemokraterne. Budgettet andenbehandles og besluttes endeligt på kommunalbestyrelsesmøde 12 oktober.
Se budgetaftalen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.