TØNDER: Kommunalbestyrelsesmedlem i Tønder Allan Svendsen har meldt sig ud af Nye Borgerlige og er blevet løsgænger. Det skriver JydskeVestkysten.
Allan Svendsen er den 12. kommunalpolitiker i rækken som melder sig ud af Nye Borgerlige, efter partiets stifter og tidligere formand Pernille Vermund (LA) den 10. januar skrev at hun mener partiet bør nedlægges, hvorefter hun meldte sig ud sammen med resten af folketingsgruppen.
I Tønder Kommune vil Allan Svendsen lede efter et nyt parti. Det skal være et parti til højre for midten og helst et som har en folketingsgruppe. Han fortæller videre til JydskeVestkysten, at det hverken bliver Liberal Alliance eller Moderaterne.
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.