dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Afgangselever som denne 9. klasse på Dueholmskolen på Nykøbing Mors skal ikke op til lige så mange eksamener, som det er tilfældet i dag. Det mener Rådet for Børns Læring. (Arkivfoto)
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Ekspertråd: Skær ned på antallet af eksamener i folkeskolen

Rådet for Børns Læring mener, at det vil være gavnligt at sænke antallet af afgangsprøver i grundskolen.
29. AUG 2024 8.05

Karakterer og prøver fylder alt for meget i folkeskolens afgangsklasser, og derfor bør man overveje, om man kunne undvære nogle af dem - og måske endda droppe dem helt.

Det mener Rådet for Børns Læring, som er et ekspertudvalg, der har til opgave at rådgive regeringen om pædagogiske forhold i dagtilbud og skoler.

Politiken fortæller, at rådet mener, at de nuværende seks afgangsprøver er for mange. De betyder blandt andet, at en for stor del af undervisningen bliver tilrettelagt efter at gøre eleverne gode til at gå til prøve.

- Vi anbefaler i stedet, at man skruer ned for eksamenstrykket, så der i de ældste klasser i folkeskolen kan blive plads til mere motiverende undervisning og løbende feedback og evaluering.

- På den måde kan skolen hjælpe eleverne med at kvalificere deres valg af ungdomsuddannelse, siger Else Sommer, der er formand for rådet, til Politiken.

Kun to fag

Helt konkret anbefaler rådet at nøjes med eksamener i dansk og matematik.

Et andet forslag går ud på, at man kun får én karakter i et fag. Hvis standpunktskarakteren er højere end eksamenskarakteren, er det standpunktskarakteren, der tæller.

Regitze Flannov, der er formand for undervisningsudvalget i Danmarks Lærerforening, er enig i udvalgets betragtninger.

Hun mener, at prøverne kan give undervisningen et forkert fokus, og at de både skaber øget mistrivsel og social ulighed.

Regeringen arbejder lige nu på en reform af ungdomsuddannelserne, der formentlig også vil få konsekvenser i grundskolen.

/ritzau/
 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ekspertraad-skaer-ned-paa-antallet-af-eksamener-i-folkeskolen

GDPR