GRIBSKOV / HELSINGØR: Den tidligere kommunaldirektør i Helsingør, Bjarne Pedersen, stiller op til KV17 i Gribskov for Venstre, fremgår det af hans Facebook-profil. Her lægger han selv vægt på, at han fra 1973 til 2014 har haft lederposter i den kommunale verden.
Bjarne Pedersen sagde i november 2014 op på kommunaldirektørposten i Helsingør af helbredsgrunde. Han havde virket i Helsingør Kommune siden 1996, først som direktør i Børne- og ungeforvaltningen og fra 2010 som kommunens øverste administrative chef. Han var fra 1993-2001 formand for Børne- og Kulturchefforeningen.
Bjarne Pedersen har selv tidligere haft lederposter i Græsted-Gilleleje Kommune, der siden blev en del af den nuværende Gribskov Kommune. I 1985 blev han skoledirektør, i 1992 forvaltningsdirektør og samtidig 1. vicedirektør.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.