
EGEDAL / SLAGELSE: Egedal og Slagelse kommuner skal dette efterår være del af et projekt, der skal styrke sunde madvaner i dagplejen. Projekt "Sund mad- og måltidspraksis i dagplejen" sættes i værk i samarbejde med Rådet for Sund Mad, Madkulturen og FOA, og det er støttet af Novo Nordisk Fonden, oplyser Egedal Kommune.
Projektet er udviklet på baggrund af en forundersøgelse lavet af Madkulturen, der er en selvejende vidensorganisation under Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri.
Forundersøgelsen peger på, at dagplejerne har svært ved at omsætte viden om sund og varieret mad til børn til praksis, og at de efterspørger målrettet opkvalificering, som samtidig tager hensyn til vilkårene i dagplejen.
- Vi ved, at det er utroligt vigtigt, at børn får etableret gode og sunde spisevaner, fra de er helt små. Projektet er for hele dagplejen, og på den måde får alle børn i dagplejen glæde af det, siger formanden for Familieudvalget i Egedal Kommune Lasse Nørreskov (S).
Workshops og kursus
Det bliver på baggrund af workshops med udvalgte dagplejere, at der udvikles et målrettet kursusforløb med inspirationsmateriale og initiativer til også at inddrage forældre. Projektet skal nemlig også hjælpe dagplejerne til at give forældrene inspiration til sundere mad hjemme.
Kurset skal sammen med materialet opkvalificere dagplejerne madfagligt og se på konkrete udfordringer i forhold til at få mere varierede og sundere mad- og måltidsvaner hos børnene.
Målet er på længere sigt at udbrede kommunernes erfaringer til resten af landet, så alle dagplejere i landet klædes på til opgaven med skubbe børns udvikling af sunde mad- og måltidsvaner i den rigtige retning.
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.