MORSØ: Efter mindre end fire måneder i jobbet er Morsøs kommunaldirektør Anders Jørgensen på vej til at blive fyret. Kommunens økonomiudvalg har torsdag besluttet at indlede en afskedigelsessag mod ham, skriver Nordjyske.
Begrundelsen er ifølge borgmester Hans Ejner Bertelsen (V), at 'økonomiudvalget vurderer, at Anders Jørgensen ikke kan leve op til de krav og forventninger, som udvalget stiller til kommunaldirektøren'. Den endelige beslutning om fyringen skal træffes af byrådet.
Anders Jørgensen kom til Morsø fra en anden økommune, Samsø, hvor han havde haft den tilsvarende post siden 2011. I Morsø afløste han Per Flemming Laursen, der gik på pension efter knap 11 år som kommunaldirektør.
Den snart afskedigede Anders Jørgensen er cand.jur. fra Københavns Universitet og har forud for kommunaldirektørposterne i Morsø og Samsø bestridt poster som projektchef, sekretariatschef, sektorchef og konstitueret vicekommunaldirektør og arbejdet i Guldborgsund, Lolland, Rødby, Ringsted og Næstved kommuner.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.