KERTEMINDE: Tidligere borgmester i Kerteminde Jens Wistoft Larsen (V) er død, 93 år gammel. Det skriver Fyens Stiftstidende.
Jens Wistoft Larsen var borgmester i Kerteminde Kommune i 12 år for Venstre fra 1974 til 1985. Det betyder, at han er den længstsidende borgmester i kommunen.
Han var uddannet landbruger og drev godset Brockdorff ved Martofte ved siden af sin politiske karriere i kommunen. Et gods, som han og hustruen har boet på, siden de overtog det i 1957. Privat har han fået tre børn, hvor den ældste søn for nogle år siden overtog godset.
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.