dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Dødsfald: Tidligere borgmester Svend Aage Hansen (V)

KORT NYT
31. MAR 2022 13.00

LANGELAND: Svend Aage Hansen, der var borgmester i Tranekær Kommune i 22 år, er død. Han blev 91 år gammel, oplyser Fyens Stiftstidende. Tranekær Kommune blev siden en del af Langeland Kommune.

Allerede i 1970 stillede Svend Aage Hansen op til valget i Tranekær Kommune for Venstre, men blev dog først valgt ved det følgende valg, hvor Aage Nielsen (R), satte sig i borgmesterstolen. Efter godt et års tid valgte han dog at overlade posten til Svend Aage Hansen, der skar lidt ned på timerne på selve kontoret. Til gengæld fungerede hans køkken i lige så høj grad som borgmesterkontor.

Han nåede at være formand for den fynske kommuneforenings bestyrelse og Dansk Kommunalkursus. Han sad en overgang i KL's bestyrelse. I 1997 blev han slået til ridder af Dannebrog. Efter godt 22 som borgmester valgte han selv at sige stop, og han genopstillede ikke ved KV01.

ka

 

 



Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/doedsfald-tidligere-borgmester-svend-aage-hansen-v

GDPR