
Hidtil er Dansk Folkeparti gået frem ved alle kommunalvalg, men ikke denne gang.
Set i forhold til KV13 mister DF 32 byrådsmedlemmer. Partiet fik ved KV13 valgt 255 byrådsmedlemmer - og denne gang 223. I løbet af denne fireårsperiode er partiet på landsplan i forvejen skrumpet til 230 efter diverse partihop til Venstre, lokallister og løsgængerstatus.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.