
Ligesom ved seneste kommunalvalg er det lykkedes Dansk Folkeparti at finde kandidater i alle 98 kommuner, oplyser partisekretær Steen Thomsen til DK Nyt.
Ved KV17 var det første gang, partiet blev landsdækkende på stemmesedlerne, og det lykkedes også dengang for V, S og K. Partiet fik folk valgt ind i 91 af kommunerne, men har i dag helt mistet sin repræsentation i seks af dem, så der nu er DF-politikere i 85 kommuner.
223 indvalgte DF-politikere er i byrådsperiodens løb ved udmeldelser og partiskifter skrumpet til 177.
Op til dette valg er det også lykkedes at samle kandidater i alle kommuner for Socialdemokratiet og De Konservative - men denne gang ikke for Venstre, der ikke kunne stille op i Vallensbæk og dermed endte på 97 kommuner.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.