dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Datatilsynet godkender Chromebook-løsning
Eleverne kan fortsat bruge Chromebooks efter ferien, efter at KL's aftale med Google onsdag er blevet godkendt af Datatilsynet.
Foto: Paul Connors/Ritzau Scanpix

Datatilsynet godkender Chromebook-løsning

KL's aftale med Google opfylder tilsynets krav om, at børns personoplysninger ikke må videregives.
10. JUL 2024 15.45

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.