Endnu ikke offentliggjorte tal fra Arbejdsskade-styrelsen viser, at der i 2007 var knap 1.800 offentligt ansatte, der anmeldte en psykisk betonet erhvervssygdom, mens kun godt 1.500 privatansatte gjorde det samme, skriver DA nyhedsbrev Agenda.
Ledende overlæge ved Arbejdsmedicinsk Klinik ved Aalborg Sygehus, Jens Peter Johansen, mener, at forklaringen er, at lederne i den offentlige sektor generelt er alt for dårligt rustet til at tage sig af og forebygge de potentielle psykiske gener, der kan følge med jobbet.
- Vi mærker på de arbejdsmedicinske klinikker, at den lokale ledelse på f.eks. en offentlig institution typisk har svært ved at håndtere den stressbelastning, som personalet ifølge dem selv, oplever.
- Inden for social- og sundhedsområdet er arbejdspladserne præget af at være små enheder med dårligt uddannede ledere, og det giver problemer, for ledelsens rolle er meget vigtig i denne sammenhæng, når vi snakker stress og andre psykiske gener. Ledelsen skal sørge for ordentlig supervision og opbakning og klæde medarbejderne ordentligt på til deres opgaver, siger Jens Peter Johansen.
Derudover peger han på, at grænserne er
forskellige i de to sektorer, når det gælder oplevelsen af stress og psykiske belastninger.
”Det er mere legitimt at diskutere stress og melde sig syg på grund af det, hvis man er ansat i den offentlige sektor, end hvis man er ansat i den private. Der er også kommet langt mere fokus på det i især social- og sundhedssektoren,” siger han.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.