AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

Byrådsveteran for V vil i Folketinget

KORT NYT
29. JAN 2026 11.03

AARHUS: Byrådsmedlem i Aarhus Gert Bjerregaard (V) er af en enig kredsbestyrelse for Venstre i Aarhus Øst blevet opstillet som folketingskandidat, skriver Din Avis Aarhus. Han regner med at fortsætte i et dobbeltmandat, hvis han bliver valgt.

- Jeg har lige fået et godt kommunalvalg, så det vil være skrupskørt at vende det ryggen. Det kunne jeg aldrig få mig selv til. Aarhus er min hjemmebane, og min prioriterede rækkefølge bliver Aarhus, Østjylland og Christiansborg, forsikrer han, der har siddet i byrådet siden 2001 og bl.a. været rådmand, borgmesterkandidat og lokalpolitisk leder for Venstre, over for mediet.

Venstrekredsen har dermed fundet afløseren for MF Heidi Bank, der tidligere har meddelt, at hun ikke genopstiller. Partiet har ifølge sin hjemmeside allerede opstillet bl.a. Mathilde Hjort Bressum, der også er byrådsmedlem i Aarhus, i Århus Syd-kredsen.

dotn

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/byraadsveteran-for-v-vil-i-folketinget

GDPR