dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Borgmester fik ulovligt tillæg udbetalt i ti år

KORT NYT
27. AUG 2023 8.35

NORDFYN: Når en borgmester hvert år tjener i omegnen af en mio. kr. i fast løn, så kan vedkommende ikke samtidig få udbetalt samme tillæg som de menige politikere, for eksempel tillægsvederlaget til kommunalbestyrelsesmedlemmer, som har børn under ti år. Det er dog alligevel tilfældet for Nordfyns tidligere borgmester Morten Andersen (V), skriver Fyens Stiftstidende.

En fejl i kommunens økonomi- og lønafdeling betyder, at Morten Andersen gennem ti år har fået udbetalt det ovennævnte tillægsvederlag, der sidste år udgjorde omkring 15.500 kroner. Altså et samlet beløb på noget over 100.000 kroner.

Fyens Stiftstidende skriver, at jurister hos Indenrigsministeriet bekræfter, at en borgmester ifølge loven ikke kan modtage tilskuddet. Hos Nordfyns Kommune erkender chef for Økonomi og Løn, Gitte Clemmensen, at der er sket en fejl. Hun slår dog fast, at kommunen ikke kan kræve pengene tilbage. Derimod vil man undersøge, hvordan fejlen kunne ske.

lal

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/borgmester-fik-ulovligt-tillaeg-udbetalt-i-ti-aar

GDPR