
HADERSLEV: Interessen for at diskutere placering af vindmøller i Haderslev Kommune er stor. I starten af april sendte kommunen en idéhøring ud til borgerne, hvor der var et overblik over 17 steder i kommunen, hvor det var muligt at placere vindmøller. De 17 steder var udelukkende udvalgt, fordi der var sikret, at de gældende afstandskriterier til naboer var overholdt.
Idéhøringen er nu slut, men den har undervejs resulteret i over 100 henvendelser fra borgerne. Og der er kommet over 60 indlæg i det forum, som kommunen havde oprettet på sin hjemmeside.
Haderslev Kommunes Udvalget for Plan og Miljø har derfor besluttet, at der skal holdes et borgermøde om eventuel opsætning af nye vindmøller 25. maj fra klokken 19 til 21.30.
- Der har været rigtig stor interesse for at høre mere om vindmøllerne, og mange er naturligvis nysgerrige efter, hvad det betyder, hvis de skal have vindmøller i lokalområdet. I stedet for at beboerne i 17 områder i kommunen planlægger 17 lokale borgermøder, så har vi besluttet at holde et fælles borgermøde, siger formanden for Udvalget for Plan og Miljø, H.P. Geil (V).
- På mødet vil vi forsøge at svare på de spørgsmål, der må være. Fordelen ved at holde ét fælles borgermøde er, at mange af de spørgsmål der vil være omkring støj, placering, gener osv. vil være de samme uanset om du bor i Arnum eller i Aarøsund, siger H. P. Geil.
Med på mødet vil også være Vindmøllesekretariatet. Sekretariatet er et landsdækkende team, der har til formål at hjælpe kommunerne med at vindmølleplanlægningen. Sekretariatet er organisatorisk tilknyttet Miljøministeriet, Naturstyrelsen, men udfører ikke myndighedsarbejde.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.