FOLKETINGET: - I april 2008 foreslog undervisningsminister Bertel Haarder selv, at det skulle koste en bøde, hvis børn pjækkede fra skolen. Dengang bakkede både Konservative og Dansk Folkeparti op, men siden har vi i DF ikke hørt noget som helst fra undervisningsministeren om hans ellers udmærkede forslag, siger Marlene Harpsøe, der nu har tabt tålmodigheden og derfor efter sommerferien vil stille forslag i Folketinget om et bødesystem.
Aktuelt problem i Helsingør
Forslaget er aktualiseret af, at man stadig i Helsingør Kommune oplever, at op mod 25 procent af kommunens sigøjner-elever regelmæssigt pjækker fra undervisningen.
- Vi har i tredive år forsøgt at integrere sigøjnerne i Helsingør kommune uden held, og da vi som reaktion forsøgte at sætte kontanthjælpen ned for disse forældre, fik vi at vide, at det var ulovligt, så jeg bakker fuldt og helt op om, at der indføres bøder for pjæk. Forhåbentlig kan det få eleverne til at passe deres skolegang, siger DF's medlem af Helsingør byråd, Ib Kierkegaard.
Marlene Harpsøe forestiller sig, at bødesystemet indrettes, således at der gives bøder dels for at pjække fra skolegangen dels for at udøve vold mod en anden elev eller en lærer.
- Vi er ganske enkelt nødt til at få nogle ordentlige rammer i folkeskolen - og derfor skal vi holde op med at acceptere, at vold og pjæk er en del af en normal skoledag. Når pædagogiske virkemidler har spillet fallit, så må gå hårdere til værks, siger Marlene Harpsøe, der naturligvis forventer, at Venstre og Konservative fortsat har den samme holdning, som da Bertel Haarder foreslog bødesystemet i Berlingske Tidende i april 2008, og at forslaget dermed kan vedtages i den nye folketingssamling.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.