dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Finn Frandsen, Ritzau Foto

Bjarne Corydon ny topmand hos Børsen

Bjarne Corydon bliver fra den 2. januar 2018 ny administerende direktør og chefredaktør på Børsen

Tidligere finansminister Bjarne Corydon bliver ny administrerende direktør og chefredaktør på erhvervsavisen Børsen. Det skriver Børsen. 

Bjarne Corydon præsenteres torsdag formiddag for medarbejderne på dagbladet Børsen. Den tidligere kassemester i Helle Thorning Schmidts socialdemokratiske regering siger samtidig farvel til jobbet som direktør i den globale konsulentvirksomhed McKinsey, hvor han de seneste par år har bestredet jobbet som direktør for McKinsey Center for Government.

I forbindelse med jobskiftet har Corydon også meldt sig ud af Socialdemokratiet for at sikre 100 pct. uafhængighed i sit nye job.

Corydon træder ind af døren på Børsen som chefredaktør og administerende direktør den 2. januar 2018. 

sl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/bjarne-corydon-ny-topmand-hos-brsen

GDPR