ODSHERRED: Sara Malou Strandvad tiltræder den 1. august som leder af Biblioteker, Kulturhuse og Borgerservice i Odsherred, oplyser institutionen.
Den nye leder er uddannet cand.scient.soc., har en ph.d. i organisationsstudier og har i 15 år undervist og forsket i kulturproduktion på universitetet i Groningen i Holland, men vender nu hjem til Odsherred, hvor hun er vokset op, skriver Sjællandske Nyheder.
Den nye leder afløser Jesper Lorentz Bertelsen, der 1. april tiltrådte som forstander på seniorhøjskolen Marielyst på Falster.
dotn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.