dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Beredskabschef glæder sig over nye uddannelser

KORT NYT
17. JUL 2025 10.48

Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab og Beredskabsstyrelsen vil i tæt samarbejde med de kommunale redningsberedskaber revidere de brandtekniske uddannelser. Sådan lyder meddelelsen fra ministeriet tidligere denne måned og det er en besked, som bringer glæde hos viceberedskabschef på Bornholm Klaus Rønne Jensen.

- Vi har efterspurgt det længe, fordi uddannelsen lige nu generelt ikke tager højde for den udvikling, der har været gennem årene inden for nye bygninger, industri og den grønne omstilling, siger han til TV2 Bornholm.

I det hele taget har den grønne omstilling gjort brandsyn mere kompliceret. Viceberedskabschefen bruger i dag markant flere timer på hvert brandsyn end for bare få år siden, forklarer han. Lige nu er planen, at de første på landsplan kan begynde på de reviderede uddannelser til november. 

lal 
 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/beredskabschef-glaeder-sig-over-nye-uddannelser

GDPR