dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Bedre samarbejde om børn - tak

Konference mellem københavnske pædagoger og lærere til foråret

KØBENHAVN: Pædagoger og lærere skal arbejde mere og bedre sammen i København. Det fastslår nu børne- og ungeborgmester Anne Vang (S) ifølge DR København, der har kunnet berette om, hvordan flere pædagoger i København forsømmer at udfylde et skema om fagligt og socialt udsatte børn, når de skifter fra børnehave til skole.

- Når pædagoger og lærere står stejlt overfor hinanden med hver deres synspunkter, så bliver børnene taberne. Derfor kan vi ikke have, at det skal være sådan, siger Anne Vang.

- Vi har valgt at sætte fokus på dette her politisk, og at der skal nedsættes nogle arbejdsgrupper, der kommer med bud på, hvordan det kan fungere bedre. Lærere, pædagoger og forvaltningen skal til foråret mødes til en konference, hvor man i fællesskab skal nå frem til en bedre løsning.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/bedre-samarbejde-om-boern-tak

GDPR