KØBENHAVN: Det er kun sket to gange tidligere i løbet af de seneste 42 år, at alle partier er med i et budgetforlig.
De handicappede får 75 millioner kroner ekstra. Og på socialområdet bliver det muligt at redde daghøjskolerne i 2010, en række væretsteder og nogle mindre projekter, skriver Politiken.
Politisk ordfører for Socialdemokraterne er stolt over, det er lykkedes at finde 182 millioner kroner ved at effektivisere administationen på rådhuset.
- Pengene fra overadministrationen går fra kolde hænder til varme hænder, siger hun og henviser til projekt Sikker By, der skal holde unge ballademagere væk fra banderne.
En boligpakke til almennyttige boliger har fået 70 millioner kroner på næste års budget.
Der er afsat 100 millioner til idrætsanlæg over de næste to år.
Der kommer ligledes fire sundhedshuse, som skal indeholde de sundhedsydelser, der ligger udenfor sygehus regi.
Og der bliver endelig gjort noget ved skolernes meget omdiskuterede toilet-standard.
Læs mere om budgetaftalen og se faktaark
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.