BILLUND: Miljøminister Ida Auken (SF) lovede på et samråd onsdag morgen, at outlet-centret i Billund vil blive behandlet efter de gamle mere lempelige regler, oplyser TV Syd.
Den nye regering planlægger at rulle den gamle regerings mere lempelige planlov tilbage, men det kommer ikke til at gå ud over outlet-centret, der efter planen skal placeres tæt ved Legoland og Lalandia.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.