dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ansat forsvandt i flere timer med tre vuggestuebørn

KORT NYT
10. APR 2018 14.51

AARHUS: En vuggestuemedarbejder og tre børn blev tidligere tirsdag eftersøgt, da de havde været væk i flere timer, skriver TV2 Østjylland. Medarbejderen var gået fra institutionen omkring klokken 9.45 med tre børn, der er mellem et og halvandet år gamle. Medarbejderen var ikke til at få fat i på telefon, og det fik kollegerne til at slå alarm.

- De havde været væk i længere tid, og derfor blev institutionen bekymrede for, om der var sket dem noget, siger pressemedarbejder Jakob Christiansen fra Østjyllands Politi, der ledte efter børnene og kvinden i området.

Politi nåede ikke at sende efterlysningen ud, før kvinden og de tre små børn var fundet igen. Cirka klokken 13 blev alle fire fundet uskadte på en adresse i Tranbjerg og er nu afleveret hos deres forældre. Politiet kan ikke oplyse, om de blev fundet på gaden, inde i en ejendom eller noget helt tredje. Politiet tager en snak med kvinden om, hvad der er sket.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ansat-forsvandt-i-flere-timer-med-tre-vuggestuebrn

GDPR