dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Animationsfigur skal være Viborgs formidler

KORT NYT
9. MAR 2016 13.47

VIBORG: Som et træk i forsøget på at blive europæisk animationshovedstad skal en animeret fyr ved navn Viktor være Viborgs nye animerede formidler. Han beskrives som en stærk kommunikatør af gode historier, vigtig viden og nye indsatser, og med en magisk blyant kan han sætte han billeder på historier, så de giver mening for målgruppen. 

Viktor optræder både i film, trykte medier og digitale kanaler. Han bruges i forskellige roller og til at præsentere forskellige budskaber - hvad enten det er om service til borgere, potentialer i erhvervslivet, tilbud til turister, muligheder på uddannelsesområdet eller kommunens mange unikke events.

- Når vi bruger animation, så taler vi til både 'hjernen og hjertet' hos vores målgrupper. Og på den måde får vi fortalt om de initiativer og indsatser, vi tilbyder i vores kommune på en mere vedkommende måde, siger Åse Kubel Høeg (V), formand for Udvalget for Uddannelse, Handel og Innovation.

En ny animationsfilm om Viktor har netop haft premiere.
Se filmen her.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/animationsfigur-skal-vaere-viborgs-formidler

GDPR