dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Alvorlige klager om vold og mobning på Lyngby-Taarbæk-skole

KORT NYT
25. NOV 2024 14.22

LYNGBY-TAARBÆK: Engelsborgskolen i Lyngby-Taarbæk er under tilsyn efter alvorlige klager fra forældre om vold, mobning, eksklusion og chikane blandt eleverne. Klagerne er blevet så mange, at Undervisningsmiljøtilsynet har iværksat en undersøgelse af skolens psykiske undervisningsmiljø, skriver Sjællandske Nyheder. 

Undervisningsmiljøtilsynet vurderer, at skolens nuværende vejledning til håndtering af problemerne er utilstrækkelig. Tidligere klager har inkluderet hændelser som voldelige angreb og vedvarende mobning, som forældre har rapporteret uden tilsyneladende forbedringer. Skolen og forvaltningen forsvarede sig med, at sagerne primært hørte fortiden til. Men det viste sig ifølge mediet, at både skoleleder og skolechef kendte til en voldssag fra foråret, hvor en elev blev slået tre gange i hovedet.

Skoleudvalgsformand Mette Schmidt Olsen (K) siger, at det er vigtigt, at problemet bliver undersøgt grundigt, så skolen kan få den rette rådgivning og sikre et trygt læringsmiljø for eleverne. Hun understreger, at det er første gang, kommunen har en sag hos tilsynet.

lgn

 









Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/alvorlige-klager-om-vold-og-mobning-paa-lyngby-taarbaek-skole

GDPR