dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Uenighed:
84 mio. kr. på nyt supersygehus til udstyr eller gæld

Byggeriet af Nordjyllands nye supersygehus er under skærpet tilsyn, og nu deler et forslag om at flytte 84 mio. kr. vandene.
27. APR 2021 11.20

NORDJYLLAND: Byggeriet af det nye Universitetshospital Aalborg står ifølge regionens prognose inden aftenens regionsmøde til at overskride budgettet med omkring 251 mio. kr. Det er så voldsomt, at det er under skærpet tilsyn af Sundhedsministeriet, og som supplement til de faste kvartalsrapporter har ministeriet anmodet om en månedlig projektstatus i forhold til bl.a økonomi, tid og fremdrift.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/84-mio-kr-paa-nyt-supersygehus-til-udstyr-eller-gaeld

GDPR